Wyspa w kuchni

Wyspa w kuchni

Duża kuchnia w domu to ogromne szczęście dla każdej pani domu. Spora przestrzeń jest prawdziwym błogosławieństwem komfortu ale także możliwością ciekawej rozbudowy kuchni. Jednym z modnych sposobów zagospodarowania dużej przestrzeni kuchennej jest tak zwana wyspa. Chodzi tutaj o meblowy ciąg roboczy ustawiony z dala od ścian i dostępny z każdej strony. Z pewnością jest to ogromna wygoda i niebanalna ozdoba, lecz jej funkcjonalność będzie ograniczona jedynie do blatu użytkowego, jeżeli nie będzie można podłączyć w niej żadnych urządzeń.

Wyspa kuchenna wyposażona w kuchenkę czy zlewozmywak może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale podłączenie wszelkich instalacji do umieszczonej na środku wyspy może być zadaniem bardzo trudnym. Większość ciągów elektrycznych czy wodnych umieszcza się w ścianach i estetyczne poprowadzenie ich na środek pomieszczenia nie będzie łatwe. Dlatego powinno być to przedmiotem poważnej decyzji a nie chwilowego widzimisię. Jeżeli więc w grę wchodzi podłączenie zlewu, pralki lub zmywarki, to niezbędne okaże się kucie podłóg. W wykonanych w posadzce szczelinach położone zostaną rury doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki. I to te ostatnie są najbardziej problematyczne w tej kwestii. Rura z bieżącą wodą może być ciągniona praktycznie dowolnie, ale kanalizacja wymaga znacznie większego zaangażowania w projekt. Rura ściekowa wymaga pewnego nachylenia dla zapewnienia jej spływu grawitacyjnego i może być to przeszkoda nie do przeskoczenia. Rurę taką należy poprowadzić w posadzce lub w kanale umieszczonym w pomieszczeniu poniżej, co nie należy do najprostszych prac. Aby uniknąć przecieków wewnątrz posadzki zaleca się używanie elastycznych rur z tworzyw sztucznych. Poprowadzenie takiej rury nie wymaga bowiem złączy i minimalizuje wystąpienia przecieków na miejscach styku.

Znacznie gorzej jest jednak z podłączaniem do wyspy rur gazowych – jest to tak problematyczne, że większość użytkowników rezygnuje z takiego rozwiązania i nie podłącza w tych miejscach kuchenki gazowej. Specyfika podłączeń gazowych jest tak trudna, że rozwiązania które można zastosować są albo mało praktyczne albo nieestetyczne. Zdecydowanie nie jest to dobra wiadomość dla entuzjastów gotowania na gazie.

Jednak rozwiązaniem tej trudnej sytuacji jest oczywiście skorzystanie z piekarników i płyt elektrycznych. Zdecydowanie najprostszą w podłączeniu instalacją okazuje się być doprowadzenie prądu. Do poprowadzenia przewodów nie potrzeba najczęściej skomplikowanego kucia i ciągnięcia instalacji od ścian. Kabel można położyć bowiem na suficie pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod kuchnią i wpuścić w podłogę pod samą wyspą. Zdecydowanie oszczędza to pracy i konieczności remontowania całej posadzki.

Zaplanowanie i wykonanie wyspy kuchennej wyposażonej w sprzęt użytkowy warto przeprowadzić przy okazji większego remontu. Oszczędzi to wiele wysiłku i pieniędzy. Kwestia skanalizowanej i zelektryfikowanej wyspy kuchennej jest bardzo trudna w realizacji, ale z pewnością skutkuje ogromnym komfortem użytkowania na co dzień.