Remont własnym sumptem

Remont własnym sumptem

Każdy czasami marzy o odświeżeniu mieszkania lub domu. Czasami po prostu trzeba – wszystko z czasem się starzeje i w końcu nadchodzi chwila gdy poważnie trzeba zastanowić się nad generalnym remontem. A nie jest to sprawa prosta. Szczególnie gdy w grę wchodzi wykonanie wszystkich prac własnymi rękami. Lepiej zawczasu wszystko dobrze zaplanować, gdyż bez dokładnego rozeznania w sytuacji można więcej problemów wywołać niż rozwiązać.

Na sam początek dobrze jest rozpisać sobie szczegółowy zakres zadań jakie wykonywane będą w trakcie prac. Dokładna lista pozwoli dużo dokładniej ocenić koszty i wymagania jakie stawiać będzie dany remont. Domowy warsztat zwykle nie jest wypełniony po brzegi wszelkimi możliwymi narzędziami. Przy tworzeniu planu warto zwrócić uwagę na to, by zawczasu zaopatrzyć się w konieczne przedmioty lub poprosić o ich pożyczenie znajomych. Od razu warto też rozpisać sobie wstępny kosztorys i zawrzeć w nim przewidywane wydatki na materiały i narzędzia niezbędne do sprawnego wykonania prac. Ważnym czynnikiem jest też czas. Najczęściej podejmujemy się takich zadań w okresie urlopu – a więc nie jest to czas nieograniczony. Lepiej dokładnie zaplanować jakie czynności zdołamy wykonać w trakcie trwania przerwy w pracy, bo gdy ta się skończy możemy zostać z poważnie rozgrzebanym mieszkaniem bez możliwości szybkiego uporządkowania bałaganu.

Polak zwykle zna się na wszystkim – szczególnie na sporcie, polityce i oczywiście remontach. Mimo wszystko trzeba uczciwie podejść do sprawy i nie traktować każdej czynności jako błahostki. Brak doświadczenia i umiejętności może być przyczyną ciężkiej frustracji, straty pieniędzy i problemów w domu. Niektóre z prac remontowych jedynie wyglądają na proste, ale wymagają pewnej ręki i znajomości fachowych sztuczek, żeby efekt końcowy wyglądał jak na zdjęciach z kolorowych pism. Dlatego warto naprawdę ocenić co potrafimy zrobić w praktyce, a co powinno być zlecone wynajętemu fachowcowi. Ocena własnych umiejętności jest niezbędna też przy planowaniu dokładnego czasu wykonania remontu. Ludzie wykonujący prace budowlane na co dzień są nawykli do kurzu, brudu, zmęczenia i warunków jakie niesie za sobą remont. Zwykły człowiek dużo szybciej się męczy takimi zadaniami a ich wykonanie zwykle zajmuje mu więcej czasu niż doświadczonemu majstrowi. Zawsze warto zakładać, że wszystko potrwa dłużej niż wymarzyliśmy. Pamiętajmy też o uwzględnieniu ciszy nocnej.

Dodając do planowego czasu zapas, warto też zrobić to samo z kosztami. Ilość pieniędzy potrzebna na dokończenie remontu może bowiem szybko wzrastać wraz z samymi pracami. Nieprzewidziane wydatki i braki lubią wychodzić niespodziewanie nawet przy najbardziej skrupulatnym planowaniu.

Jeśli nigdy wcześniej nie robiliśmy dużego remontu najlepiej nie rzucać się z motyką na słońce i zacząć od drobnych napraw i przeróbek, na których poćwiczymy rękę i użycie narzędzi. Prace remontowe jak każde rzemiosło wymagają doświadczenia i niemałej wprawy niedostępnych dla kogoś kto nie ma z nimi do czynienia.