Odświeżanie i naprawa płytek ceramicznych

Odświeżanie i naprawa płytek ceramicznych

Ściany w pomieszczeniach kuchennych i łazienkowych zwykle pokrywamy płytkami z glazury. Kładzione na betonowym podłożu są piękną ozdobą i prostą w utrzymaniu powierzchnią, która doskonale sprawdza się w wilgotnych przestrzeniach. Dlatego wielu ludzi decyduje się właśnie na ceramiczne płytki. Niestety i one lubią się starzeć. Renowacja pokrycia z glazury nie jest jednak wcale trudna. Płytki odświeżyć można przez zmywanie ich specjalistycznymi preparatami do renowacji glazury. Wymywają one naleciałości lat używania w postaci rdzy, osadu wapiennego i resztek zaprawy. Płyny tego typu rozcieńcza się z wodą w proporcjach zależnych od stopnia zabrudzenia. Te najtrudniejsze zmywa się preparatem skoncentrowanym – bez dodatku wody. Nieco trudniejsze będzie odnowienie fug. Również do nich przeznaczone są specjalne płyny, które czyszczą i przywracają ich pierwotny kolor. Czasami sięgnąć trzeba jednak po tzw. renowatory. Są to substancje w różnych kolorach, które można dopasować do barwy swojego wykończenia. Ich zadaniem jest oczyszczenie i – jak sama nazwa wskazuję – renowacja fugi. Na koniec warto potraktować je silikonem tworzącym ochronną warstwę, który zabezpieczy fugę na następne lata przed wilgocią, brudem i osadzaniem rdzy czy tłuszczu. Bywa jednak, że doraźne metody nic nie dają. Wypełnienie między płytkami jest już tak zniszczone, że żadne preparaty i płyny nie dają sobie rady – co wtedy?

Mocno zniszczone fugi można w całości wymienić. Niezbędna tutaj będzie także chemia stosowana do ułatwienia wykruszania takich zapraw. Przydadzą się także ostre narzędzia do wydłubania osłabionej fugi – w sklepach z elektronarzędziami dostępne są specjalne nakładki do wiertarek przeznaczone właśnie do tego celu. Warto się nimi zainteresować, gdyż nie są drogie a poważnie ułatwiają ten żmudny proces. Po wydrapaniu i usunięciu resztek, cała powierzchnię należy starannie umyć i odtłuścić. Ma to na celu przygotowanie powierzchni pod nową fugę. Tak przygotowane szczeliny między płytkami można już na nowo wypełnić świeżą zaprawą.

Nieco trudniejsza sprawa to wymiana uszkodzonej płytki. Zdarza się, że ciężki przedmiot uderzy w ścianę i jedna z płytek pęka. Nie musi to szpecić powierzchni już na zawsze, lecz wiązać się będzie z nieco poważniejszym nakładem pracy. Pierwszą czynnością jest usuniecie starej fugi dookoła uszkodzonej części. Następnie należy rozbić płytkę poprzez uderzenie w nią młotkiem. Miejsce po usuniętym elemencie należy teraz przygotować do klejenia. Zdzieramy starą zaprawę i dokładnie oczyszczamy powierzchnię. Wszelkie ubytki i nierówności należy uzupełnić. Teraz można już w narożnikach umieścić krzyżyki dystansowe zapewniające dokładne ustawienie nowej płytki i można przystąpić do klejenia. Najważniejsze jest by pamiętać o równomiernym rozprowadzeniu kleju po całej powierzchni nowo wklejanego elementu. Po umieszczeniu na miejscu, płytkę wyrównujemy z pozostałymi przez dociśnięcie jej długa listwą. Pozostaje jeszcze tylko położenie fugi o kolorze pasującym do reszty ściany.