Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Kupno własnego mieszkania to ogromne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Obecnie coraz więcej młodych osób może sobie pozwolić na zakup takiej nieruchomości dla siebie i dla swojej rodziny. Wynika to przede wszystkim z dużej dostępności mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym. Poza tym, wiele młodych osób nie ma już problemów z tym, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny w banku na zakup mieszkania. Banki coraz chętniej udzielają takiej pomocy, ponieważ młodzi zatrudniani są na podstawie umowy o pracę, a nie tak jak kiedyś.
Wiele osób poszukując mieszkania do zakupienia, zastanawia się nad tym, jaką opcję wybrać. Najbardziej kuszące są oczywiście mieszkania deweloperskie, pochodzące z rynku pierwotnego. Takie mieszkania są bardzo nowoczesne i piękne. Mają jednak również swoją konkretną cenę. W przypadku mieszkań pochodzących z rynku wtórnego, cena za metr kwadratowy powierzchni jest już nieco niższa. Sprzedający nie mogą sobie pozwolić na to, aby podnosić swoje ceny, ponieważ, jak wiadomo, mieszkania z drugiej ręki często nie są już w tak dobrym stanie, jak mieszkania nowe. Najczęściej takie nieruchomości wymagają gruntownego remontu. Jeżeli ktoś chce dostosować mieszkania do swoich potrzeb oraz gustu, z pewnością będzie musiał zainwestować w taki remont. Często okazuje się, że koszty remontu mogą znacznie podwyższać cenę samego mieszkania. Niejednokrotnie zdarza się na przykład, że konieczna jest wymiana różnych instalacji w mieszkaniu i to znacznie podnosi już koszt całego remontu.
Zdarza się jednak, że niekiedy udaje się kupić mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego, które prawie wcale nie wymaga remontu i renowacji. Może być to mieszkanie całkiem nowe, zakupione niedawno. Czasami nadarzają się tego typu okazje i nie trzeba wówczas inwestować wiele pieniędzy w taką nieruchomość. Trzeba jednak bardzo dobrze zapoznać się z jej stanem i rozważyć to, czy faktycznie sposób, w jaki mieszkanie zostało urządzone, odpowiada nam.
Obecni deweloperzy bardzo dbają o to, aby oddawać mieszkania na najwyższym poziomie. Takie mieszkania powstają na bardzo nowoczesnych osiedlach, w różnych częściach miasta. Najczęściej są to bardzo prestiżowe, eleganckie i niezwykle nowoczesne miejsca. Wiele osób wybiera obecnie osiedla zamknięte i takie też są stawiane w dzisiejszych czasach. Poza tym, dla podniesienia bezpieczeństwa, najczęściej są to również osiedla strzeżone przez firmy ochroniarskie, które dbają o porządek. W mieszkaniach zaś znajdują się praktyczne video domofony, dzięki którym mieszkańcy czują się jeszcze bardziej bezpiecznie i mają zawsze świadomość tego, kogo wpuszczają do swojego domu. Dla wielu osób jest to bardzo istotna kwestia.
W przypadku osiedli deweloperskich, kupujący zwracają również uwagę na to, czy istnieje możliwość zakupienia garażu lub miejsca w garażu podziemnym. Często są również zainteresowani kupnem miejsca postojowego pod blokiem, ponieważ posiadają również samochody służbowe. Deweloperzy dbają więc także o te kwestie. umożliwiają też zakup piwnic i komórek do przechowywania rzeczy.
Istotną kwestią jest również rekreacja. Na nowoczesnych osiedlach mieszkaniowych, można bez problemu znaleźć piękne i bezpieczne place zabaw dla dzieci oraz inne tereny rekreacyjne, jak boiska i ławeczki. Rodzice mogą więc w miły sposób spędzać czas, podczas gdy ich dzieci doskonale się bawią na zewnątrz. Te aspekty często mają decydujący wpływ na wybór właśnie mieszkań z rynku pierwotnego, w stanie deweloperskim. Wiele osób chce wygody i tego, aby ich mieszkanie było po prostu nowe i do urządzenia. Często, jeżeli kupuje się nieruchomość jeszcze w fazie jej powstawania, można w porozumieniu z architektem, dokonać stosownych zmian i przesuwać ściany w mieszkaniu, według swoich preferencji. Takie zmiany są oczywiście dość kosztowne, ale umożliwiają całkowite dostosowanie mieszkania do swoich preferencji. Wiele osób korzysta więc z takiej możliwości.
Wiele zależy przede wszystkim od posiadanych funduszy. Jeżeli kogoś nie stać na zakup mieszkania całkiem nowego, często decyduje się po prostu na wybór takiego, które może dostosować do swoich potrzeb i jednocześnie nie musi w nie wiele inwestować. Dlatego część osób bez problemu decyduje się na mieszkania z drugiej ręki i również są one zadowolone ze swojej decyzji.