Malowanie ścian – zasady, o jakich warto pamiętać

Malowanie ścian – zasady, o jakich warto pamiętać

Malowanie to popularny, dość prosty i szybki do wykonania pomysł na efektowne odmienienie danego wnętrza. Dlatego jeśli marzy się nam zmiana w mieszkaniu, warto właśnie pomyśleć o malowaniu, gdy nie a my innych pomysłów, możliwości, także finansowych. Malowanie co kilka lat to właściwe konieczność. Od razu będzie widać, że wnętrze jest odświeżone. Dlatego warto zabrać się właśnie za malowanie ścian, jeśli zależy nam na tym, by uzyskać interesujące efekty aranżacyjne, tanim kosztem, efektowne a pomysłowe. Tym samym malowanie może być pomysłowym sposobem na odświeżenie wnętrza i zadbanie o zmianę jego aranżacji.

Malowanie trzeba zacząć od zakupu potrzebnych akcesoriów oraz farb. Najpierw oczywiście musimy wiedzieć, ile tej farby jest potrzebne, w zależności jak duże jest dane pomieszczenie. Od tego zależy jaką farbę, w jakim mniejszym czy większym pojemniku kupujemy, obecnie dominuje malowanie za pomocą wałka, które jest lepszym wyjściem, niż malowanie z pomocą pędzla. Mniej się chlapie, jest szybsze i precyzyjniejsze.

Trzeba więc na początek na pewno kupić odpowiedni wałek, który pomoże uzyskać dobre efekty malowania, potem trzeba też kupić taśmy zabezpieczające, dzięki nim można dobrze odgrodzić linię np. malowania sufitu oraz malowania ściany. Można też zabezpieczyć w ten sposób choćby framugi, ramy okien, listewki. Dzięki temu nie będziemy potem mieć takich kłopotów z doszorowaniem wszystkiego, bo umycie takiej farby przeważnie sprawia dość spore problemy. Dlatego warto też zaopatrzyć się w folie zabezpieczające. Ci, którzy odkładaj malowanie ze względu na to, że obawiają się potem szorowania i sprzątania zachlapanych mebli, podłóg – muszą wiedzieć, że w dzisiejszych czasach wcale nie jest to konieczne. Wystarczy właśnie kupić folie, które po prostu układamy na podłogach i ewentualnie na meblach.

W ten sposób chronimy je przed zachlapaniem. Obecnie farby są tak robione, że naprawdę z malowaniem poradzi sobie każdy. Dlatego wcale do takiego remontu nie ma potrzeby zatrudniania fachowców. Wystarczy dobrze wybrać farbę, nakładać ją nie za grubą warstwą, dobrze odciskać wałek i dobrze go przyciskać do ścian, w niektórych przypadkach nawet nie będzie potrzeby powtórnego malowania, gdyż nowoczesne, nowej generacji farby dość dobrze kryją powierzchnię, dzięki czemu proces malowania jest dużo łatwiejszy a efekty, jakie uzyskamy, mogą być faktycznie dużo lepsze.

Ważny jest też dobór farb do pomieszczeń. Nabiła ostatnimi czasy moda na mocne, intensywne kolory. Jednak w małych, ciemnych mieszkaniach nie daje to takiego efektu, jaki faktycznie byśmy chcieli uzyskać. Dlatego lepiej w takiej sytuacji zdecydować się na kolory kremowe, pastelowe. Ewentualnie, by uzyskać mocny, wyrazisty efekt, można na intensywniejszą barwę pomalować jedną ścianę. Dzięki temu uzyskamy faktycznie dobry efekt, który będzie robić wrażenie. to może być fajny sposób na uzyskanie ciekawych efektów dość tanim kosztem, dlatego warto wybrać takie właśnie możliwości.