Domy ekologiczne

Domy ekologiczne

Każdy z nas na pewno słyszał od dziecka o tym, że domy są budowane z cegły, pustaków i bloków. Wiąże się je wtedy klejami i zaprawami. Taką wiedzą wielu dysponuje do dziś. Jednak trendy w wielu dziedzinach życia się zmieniają, także w budownictwie. Poszukuje się nowych przyjaznych dla środowiska i człowieka materiałów, które nie emitują szkodliwych substancji, a przy tym są łatwo dostępne.
Surowcami ekologicznymi są między innymi glina, słoma, drewno, ubita ziemia i konopie. Surowce te nie wymagają zbyt dużego nakładu energetycznego na ich produkcję, ani nie powoduje w trakcie użytkowania szkodliwych dla zdrowia substancji. Także odpady po rozbiórce takiego ekologicznego domu nie są toksyczne dla środowiska. Ulegają bowiem naturalnemu rozkładowi. Udowodniono także, że glina ma naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, redukuje ilość kurzu, a przez co pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców takiego domu ekologicznego.
Zaletami oprócz wspomnianego już braku toksyczności są także regulacja mikroklimatu poprzez przepuszczalność wilgoci, właściwa izolacja termiczna i akustyczna, ognioodporność,
Bloczki gliniane, czyli wymieszaną glinę ze słomą używa się do konstrukcji zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych. Do murowania najczęściej używa się zaprawy glinianej lub wapienno -glinianej. Taka zaprawa tworzy warstwę dla tynków. Sprasowane kostki słomy stanowią czasem całą konstrukcję nośną. Według innej technologii miesza się glinę z drewnem. Wówczas trzon ścian nośnych stanowią pieńki opałowe.
Podsumowując najprostsza konstrukcja domu ekologicznego składa się z monolitycznej osłony izolacyjnej domu z cegieł mieszanej i lekkiego szkieletu, np drewnianego. Następnie murujemy i wykonujemy pokrycie dachu z np. Dranic osikowych. Kolejnym krokiem jest założenie stolarki okiennej i drzwi.
Koszty budowy domu ekologicznego szacuje się w kwocie około 3200 zł netto za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, jeśli jest on całościowo wykonany przez firmę zewnętrzną. Jeśli zdecydujemy się sami od podstaw budować taki dom koszty są zdecydowanie niższe, nawet oscylują w okolicach 1500-2000 złotych netto za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
Wadą takich materiałów jest stosunkowo mała trwałość w porównaniu do tradycyjnych cegły i pustaków. Poza tym słoma może być podatna na rozkład pod wpływem działania mikroorganizmów, wilgoci i temperatury. Także przy ekologicznych materiałach należy zapewnić dobrą wentylację i izolację budynku, aby nie doprowadzić do gromadzenia się wilgoci.
Polska ma kilka atutów, które ułatwiają budowę domów ekologicznych. Przede wszystkim ogromną zaletą jest dostępność słomy i gliny w naszej strefie klimatycznej. We wszystkich regionach Polski można uzyskać surowiec. Poza tym prawo jest tak skonstruowane, że umożliwia samodzielne wykonanie takiego domu w wielu technologiach.
Ciekawostką jest także zbudowanie konstrukcji wieży Hy-Fi z grzybni. Budowla robiła wrażenie na odwiedzających, niestety czas jej trwałości wynosił około 3 miesięcy.